הטבות לניצולי שואה ממוצא פולני מטעם ממשלת פולין

חומרים / כיצד להגיש בקשה / עזרה / פעילות איל“ר בפולין

ברצונה של איל"ר להודיע לניצולי שואה אשר היו אזרחי פולין בתקופת השואה, כי ייתכן והם זכאים לתשלומים חודשיים בסך של כ-400 זלוטי פולני (כ-130 דולר) מממשלת פולין.

הגוף הממשלתי המנהל את התשלומים הוא המשרד לוותיקי המלחמה וקורבנות הדיכוי בפולין. אתר האינטרנט כולל מידע על אודות תכנית התשלומים. בייחוד פרסם המשרד מידע עבור מגישי בקשות מחו"ל , כולל טופס הגשת בקשה.

איל"ר יעדכן את אתר האינטרנט שלו כאשר יקבל מידע נוסף ממשלת פולין על האופן שבו יכולים בודדים להגיש בקשה לקבלת תשלומים אלה.

רקע

החקיקה בדבר ותיקי המלחמה וקורבנות הדיכוי בתקפות המלחמה ולאחריה קובעת תשלומים חודשיים לבודדים אשר:

  • נכלאו על ידי הנאצים בגטאות, בבתי כלא, במחנות ריכוז, במחנות השמדה או באתרי כליאה דומים;
  • גורשו בכוח לברית המעוצות;
  • שירתו בצבא הפולני, ביחידות הפולניות של צבאות בעלות הברית או השתייכו למחתרת הפולנית במהלך מלחמת העולם השנייה; או
  • נחשבים וותיקי מלחמה או קורבנות דיכוי באופן אחר.

ב-18 במרץ, 2014, העבירה פולין חקיקה המסירה מכשול אשר הקשה קודם לכן על ניצולים זכאים המתגוררים כעת מחוץ לפולין לקיים את הדרישות לקבלת התשלומים החודשיים. נשיא פולין חתם על הצעת החוק ב-4 באפריל, 2014, והוא פורסם והפך לחוק ב-18 במאי, 2014.

קודם לכן, נדרשו מקבלי התשלומים להחזיק בחשבון בנק בפולין, עובדה אשר הקשתה על תובעים החיים מחוץ לפולין להגיש תביעות. החוק החדש מאפשר להפקיד את התשלומים החודשיים בחשבונות בנקים מחוץ לפולין.

השינויים נכנסו לתוקף ב-18 באוקטובר, 2014, עבור אנשים המתגוררים במדינות החברות באיחוד האירופי, אוסטרליה, בוסניה והרצגובינה, קנדה, איסלנד, ליכטנשטיין, מקדוניה, מונטנגרו, נורבגיה, סרביה, דרום קוריאה, שווייץ, אוקראינה וארצות הברית של אמריקה.

עבור אנשים המתגוררים בשאר המדינות, לרבות ישראל, נכנסו השינויים לתוקפם ב-18 באפריל, 2015.

איל"ר פועל בשיתוף הרשת העולמית של הסוכנויות למתן שירותים סוציאליים ואחרים כדי לסייע במתן מידע לקורבנות השואה ממוצא פולני העשויים להיות זכאים.

חומרים לצורך הגשת בקשות

לסקירת החומרים והמשאבים לצורך הגשת בקשות, הקישו כאן.

כיצד להגיש בקשה

למידע כיצד להגיש בקשה, הקישו כאן.

עזרה

לעזרה בהגשת הבקשה שלכם, הקישו כאן.