Latest News

הסנאט האמריקאי דוחק בנשיא פולין דודה למשוך חוק שישפיע על תביעות להשבת נכסים מהתקופה הקומוניסטית

חברי סנאט אמריקאיים בולטים מביעים התנגדות לחוק החדש שנדון בסנאט הפולני אשר יחסל כמעט את כל התביעות להשבת רכוש פרטי בפולין

(ניו יורק, ניו יורק), 19 ביולי 2021: סנאטורים בולטים בארצות הברית חתמו על מכתב דו-מפלגתי לנשיא דודה ובו הביעו את "חששם הכבד" מהחוק המוצע אשר למעשה לא יאפשר לבעלי רכוש חוקיים להשיב או לקבל פיצוי הוגן על רכוש שהוחרם תחילה על ידי גרמניה הנאצית ולאחר מכן על ידי הממשלה בעידן הקומוניסטי.

את המאמץ הובילו תמי בולדווין (דמוקרטית, ויסקונסין), מרקו רוביו (רפובליקני, פלורידה), ג'יימס לנקפורד (רפובליקני, אוקלהומה) וג'קי רוזן (דמוקרטית, נבאדה), וחתמו עליו סנאטורים מרכזיים אחרים, ביניהם קורי בוקר (דמוקרט, ניו ג'רזי), שרוד בראון (דמוקרט, אוהיו), בוב קייסי (דמוקרט, פנסילבניה), כריס קונס (דמוקרט, דלאוור), דיאן פיינסטין (דמוקרטית, קליפורניה), סינדי הייד-סמית (רפובליקנית, מיסיסיפי), קתרין קורטז מסטו (דמוקרטית, נבאדה) ורון ווידן (דמוקרט, אורגון).

במכתב, הסנאטורים קוראים לנשיא דודה "ללחוץ למשיכת החוק מהסנאט הפולני, אבל אם החוק יעבור, להטיל עליו וטו". במכתב נאמר גם כי "אין דרך טובה יותר לפולין להפגין את התנגדותה הברורה לפשעים שביצעו גרמניה הנאצית וממשלת פולין בגיבוי הסובייטים. מהלך זה מבטיח גם שפולין מכבדת את התחייבויותיה במסגרת הצהרת טרזין 2009 בנושא נכסים מתקופת השואה וסוגיות נלוות על מנת לתמוך בחוקים לאומיים שיסייעו לניצולי שואה להשיב את רכושם".

"המכתב מראה באופן ברור שלסנאט האמריקאי אכפת מאוד מזכויותיהם של ניצולי שואה ובעלי נכסים חוקיים אחרים שהמתינו שנים למידה של צדק בגין רכוש שהוחרם מהם שלא כדין על ידי המשטר הקומוניסטי הפולני לאחר סוף המלחמה. עשיית צדק עם מי שאיבדו כל כך הרבה חשובה מאוד, לא רק לעולם היהודי אלא גם לעולם כולו", אמר גדעון טיילור, יו"ר הפעולות, הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר). "אנחנו מודים לסנאטורים בולדווין, רוביו, לנקפורד ורוזן על הובלת מאמץ זה ולכל הסנאטורים על קריאתם לפעולה דחופה".

הסנאטורים כתבו גם "אינספור פולנים – יהודים ולא יהודים כאחד – סבלו בתקופה חשוכה וטרגית זו של ההיסטוריה, ומשפחות קורבנות אלו צריכות לקבל פיצוי".

ב-24 ביוני, הבית התחתון של הפרלמנט הפולני העביר ברוב מוחץ חוק אשר יגרום למעשה לכך שיהיה בלתי אפשרי לניצולי שואה ובני משפחותיהם, וכן בעלי נכסים חוקיים יהודיים ולא יהודיים, להשיב, או לקבל פיצוי על רכוש שנגזל מהם באופן בלתי חוקי במהלך השואה או התקופה הקומוניסטית.

החקיקה המוצעת תפגע בתובעים בדרכים הבאות:

  1. החוק יבטל לחלוטין את האפשרות של בעלים חוקיים של נכסים להחזיר לעצמם את רכושם, כיוון שלא ניתן יהיה לערער על החלטות מנהליות בנות יותר מ-30 שנה, אשר בפועל כוללות כל החלטה על הלאמת רכוש שהתקבלה בעידן הקומוניסטי.
  2. החוק ישפיע באופן יסודי על יכולתם של תובעים להגיש תביעות אזרחיות לפיצוי, כיוון שהם לא יוכלו יותר להשיג אישור רשמי על כך שהתקבלה החלטה מנהלית ללא בסיס חוקי או תוך הפרה בוטה של החוק.
  3. כל ההליכים התלויים ועומדים בנוגע להחלטות רכוש מהעידן הקומוניסטי יופסקו ויבוטלו. אם החוק יאומץ, לתובעים שכבר הגישו תביעות לפי הדרישות הנוכחיות, שרבים מהם עוסקים בתביעותיהם במשך שנים, ייאמר כעת כי התביעות שלהם נמחקות.

ועדת הסנאט החלה לדון בחוק ב-7 ביולי, ועבודת החקיקה המשיכה ב-19 ביולי. הצבעת הסנאט על החוק תתקיים ב-21-23 ביולי, כאשר כל הבית צפוי להתכנס. אם החקיקה תאושר על ידי הסנאט, או אם לא תתקיים הצבעה, החוק יועבר לנשיא דודה לחתימה.

ב-29 ביולי 2021 תצוין שנה לפרסום הדו"ח פורץ הדרך של מחלקת המדינה האמריקאית "צדק היום לניצולים שלא פוצו" (JUST Act), אשר משקף את החשיבות שמייחס הממשל האמריקאי לעשיית מידה של צדק עם קורבנות השואה, ניצולי השואה ויורשיהם. בשנת 2017, הסנאטורים רוביו ובולדווין העלו לדיון את ה-JUST Act אשר עבר פה אחד בשני בתי הקונגרס.

הממצא העיקרי של הדו"ח קובע כי "פולין, שבה התגוררה הקהילה היהודית הגדולה באירופה לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה (כ-3.3 מיליון יהודים), עדיין לא חוקקה חוק מקיף בנושא השבת רכוש לאומית או פיצוי שכולל החרמת רכוש בתקופת השואה. פולין היא למעשה המדינה היחידה שחברה באיחוד האירופי ועדיין לא העבירה חוק בנושא השבת רכוש מתקופת השואה".

את המכתב ניתן למצוא כאן.

הסנאטורים הוציאו הודעה לעיתונות על המכתב היום.

For media inquiries please contact pr@wjro.org.il