פרופילי השבת רכוש פולניים:

מאורייס טבקסמן:

Gostynsja 5 (now Zytnia 83)

Gostynsja 5 (now Zytnia 83)

מאורייס טבקסמן נלחם במשך שנים רבות למען השבת רכוש – שתי דירות וחלקת אדמה – השייכות למשפחתו בוורשה מלפני מלחמת העולם השנייה.

בעזרתו של עורך דינו בוורשה הוא הצליח לאתר את הרכוש שרשום תחת שם משפחתו ששייך לו ובשנת 1967 מאורייס טס חזרה לוורשה כדי לנסות ולדרוש את רכושו חזרה. הוא דחה את ההצעה לקבל דירת מגורים בוורשה אם יוותר על אחת מהדירות השייכות לו. הוא ניסה שוב ושוב לדרוש לעצמו חזרה את רכושו השייך למשפחתו ולו.

הוא שידל את האיחוד האירופי בבריסל, בירת בלגיה, לנסות ולמנוע את כניסתה של פולין לאיחוד והיה בקשר רציף עם משרד החוץ הבריטי ועם חבר הפרלמנט הבריטי, דיוויד בורואוס.

בשנת 2007 המקרה של מאורייס טבקסמן הוצג ב – "ב Baddiel and the missing Nazi Millions", הסרט הדקומנטרי של דיוויד באדייל שביקר בוורשה וצילם מחוץ לאחת הדירות "השייכות" למשפחת טבקסמן.

מאורייס נולד למשפחה דתית בשנת 1918 בוורשה. הוא, הוריו ואחותו נהנו מתנאי חיים טובים ונוחים בעיר הבירה של פולין, מבלים שבועות ארוכים בבית

הקיץ ביער ברוסיה. בהיותו נער נשלח מאורייס ללמוד במנדט הבריטי בארץ ישראל ורכש דרכון בריטי אחרי מכן למד אוניברסיטה בטולוז, צרפת.
בזמן לימודיו באוניברסיטה בשנת 1939 ניסה מאורייס לקבל ויזה כדי לטוס חזרה לפולין, אחרי שראה שאינו מסוגל לקבל ויזה הוא טס ללונדון – החלטה שבלי ספק הצילה את חייו.

הוריו ואחותו נספו בשואה: הוא מאמין שמשפחתו נכנסה בין הראשונים לגטו ולאחר מכן כפי הנראה הועברה למחנות ההשמדה באושוויץ או לטרבלינקה.
למרות ניסי

Gostynsja 6

Gostynsja 6

ונותיו במשך שנים רבות, מאורייס לא הצליח לאתר את מקום מותם אבל הוא בכל זאת תרם ליד ושם את מכתביו של אביו כולל המכתב האחרון שנכתב בשנת 1942 בוורשה שקיבל ארגון הצלב האדום.

מאורייס קיבל אזרחות בריטית בשנת 1950 והתחתן עם רלה רייגר בשנת 1947. מנישואין אלו נולדו שלוש בנות, שישה נכדים ושישה נינים. מאורייס טבקסמן נפטר בחודש ינואר שנת 2013.