Latest News

ועידת התביעות והארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) מודיעים על פרסום דו"ח בנושא ביזת אוסף יוליוס גנס, אספן אמנות יהודי אסטוני בולט, בתקופת השואה

 הדו"ח "ביזת אוסף יוליוס גנס על ידי הERR באסטוניה" מציג ניתוח היסטורי של רשומות ארכיוניות של הERR  (כוח המשימה של הרייכסלייטר רוזנברגומידע חלקי על מה עלה בגורל האוסף לאחר המלחמה

ירושלים, 12 באפריל 2023: ועידת התביעות והארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) מודיעים על פרסום דו"ח המציג ניתוח היסטורי של ביזת אוסף יוליוס גנס. יוליוס גנס Julius Genss)) (1887-1957) היה אספן אמנות יהודי אסטוני מומחה והיסטוריון של האמנות. האוסף שלו מנה 20,000 ספרים ו-5,000 יצירות אמנות. מקום הימצאו של רוב האוסף אינו ידוע, אולם מניחים שהוא נמצא בעיקר בבלרוס.

"ההיסטוריה של ביזת נכסי תרבות אינה מוכרת כלל או מוכרת במידה מועטה במדינות קטנות רבות שנכבשו במהלך מלחמת העולם השנייה וחוו את השואה. בדיקה זו שעסקה בגניבתו של האוסף החשוב ביותר באסטוניה שנבזז היא שלב חשוב לקראת תיקון הבעיה", אמר ווסלי פישר, מנהל מחקר בועידת התביעות וראש מיזם השבת אמנות ונכסי תרבות של ועידת התביעות-איל"ר.

הדו"ח הושלם בשנת 2023 ומבוסס על האוסף הגדול ביותר של רשומות ה-ERR (כוח המשימה של הרייכסלייטר רוזנברג) המוחזק על ידי ארכיון המדינה המרכזי של אוקראינה (TsDAVO) בקייב. האוסף נסרק לפני עשור בחסות ועידת התביעות/איל"ר. כעת הוא עלה שוב לאינטרנט לאחר שהועבר מתוכנה ושרתים רוסיים ולמרות המלחמה הנוכחית באוקראינה, עם כלי חיפוש משופרים הנמצאים בפיתוח (http://err.tsdavo.gov.ua/). חטיבות (fonds) האוסף הקיימות (חטיבות 3674, 3676 ו-3206) לא רק מתעדות את הביזה של ה-ERR באוקראינה עצמה אלא נמצא בהן מידע יקר ערך על מדינות אחרות, לרבות ביזת אוסף יוליוס גנס מאסטוניה. אתר האינטרנט מוצג כאתר מראה במערב, וועידת התביעות מחזיקה בכוננים קשיחים של המידע.

בשנת 1941 כוח המשימה של הרייכסלייטר רוזנברג (ERR) החרים את אוסף יוליוס גנס, למרות ניסיונותיו להגן על חלקים ממנו על ידי הפקדת יצירות במוזיאון לאמנות של אסטוניה. הכמות העצומה של מסמכי ה-ERR הקשורים לאוסף גנס, המוחזקים כיום בקייב בארכיון המדינה המרכזי של אוקראינה (TsDAVO), מעידה על אופיו הייחודי של האוסף ועל ההתעניינות הרבה של הנאצים בו. בשנת 1944 ה-ERR ניסו לשמור את האוסף כדי שלא ייפול לידי הצבא האדום. עם זאת, למרות מאמצים אלה האוסף נמצא בסופו של דבר בידי הצבא האדום בתחנת הרכבת פלס ולאחר מכן נשלח לבלרוס, שם חלק גדול מהאוסף נמצא עד היום.

"גורלם הטרגי של הספרייה וכל אוסף האמנות של סבי, יוליוס גנס, ליווה את חיי משפחתנו במשך ארבעה דורות. מאבקו של יוליוס למען הספרייה שלו והכישלון שנחל להחזיר לעצמו את הבעלות החוקית עליהם הובילו למעשה למותו בטרם עת. הוא כתב כך: "נשדדתי פעמים, בפעם הראשונה על ידי הגרמנים הנאצים ולאחר מכן על ידי הסובייטים!", אמרה יוליה גנס, נכדתו של יוליוס גנס שחיה במינכן, גרמניה.

"למרות העובדה שאסטוניה העבירה חוק לפיצוי והשבת רכוש יהודי בשנת 1991, היא לא מיהרה להחזיר לבעליהם את חפצי האמנות והספרים המוחזקים על ידה באופן בלתי חוקי, וכך גם התנהגותם המבישה של מנהלי המוזיאון הספרייה בבלרוס ואסטוניה. בארכיון המשפחה יש מכתב מעובדת לשעבר של ספריית מינסק, שבו היא  מבקשת עזרה ומדווחת כי במשך שבועיים צוות הספרייה קרע את התוויות (אקס ליבריס) מספריו של יוליוס גנס בהוראת המנהל, כדי להסתיר את עקבות בעליהם של הספרים. ובאסטוניה, שידעה היטב מה מקורם של חפצי האמנות והספרים באוספים מיוחדים, הם אינם מקוטלגים ועל כן מקום הימצאם אינו ידוע לציבור", המשיכה גנס.

את המחקר לדו"ח ערכה ד"ר רות יולנדה וינברגר, היסטוריונית בצוות ועידת התביעות. את הדוח ניתן למצוא באינטרנט בכתובת

https://art.claimscon.org/work-provenance-research-archives/julius-genss-collection/

מידע על עבודת ועידת התביעות/איל"ר על ארכיון ה-ERR ניתן למצוא באינטרנט בכתובת

https://art.claimscon.org/work-provenance-research-archives/archives-nazi-records-einsatzstab-reichsleiter-rosenberg-err/

למידע נוסף על מיזם השבת אמנות ונכסי תרבות של ועידת התביעות-איל"ר ניתן למצוא בכתובת https://art.claimscon.org/

מידע נוסף על ועידות התביעות ניתן למצוא באתר כאן.

###

 

For media inquiries please contact pr@wjro.org.il