Latest News

דו"ח עולמי בנושא השבת יצירות אמנות ב-25 השנים האחרונות מצא כי חלה התקדמות משמעותית אך מדינות רבות עדיין אינן עושות די

באירוע שנערך במשותף על ידי איל"ר ומחלקת המדינה האמריקאית, הנואם המרכזי, מזכיר המדינה האמריקאי  אנתוני בלינקן, הודיע על תמיכתן ההיסטורית של 22 מדינות בהמלצות לפעולה בנושא השבת נכסי אמנות ותרבות

(ירושלים), 5 במארס 2024: באירוע שנערך היום במשותף על ידי הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) ומחלקת המדינה האמריקאית, איל"ר והוועידה לתביעות חומריות יהודיות נגד גרמניה (ועידת התביעות) חשפו דו"ח עולמי פורץ דרך בנושא השבת נכסי אמנות ותרבות. הדו"ח "נכסי תרבות שנבזזו בתקופת השואה: סקירה עולמית עכשווית" מצא, כי שבע מדינות רשמו אמנם התקדמות גדולה בהשבת נכסי אמנות ותרבות, אולם 24 מתוך 47 המדינות שנסקרו רשמו התקדמות מינימלית או שלא נרשמה בהן התקדמות כלל. בנוסף, הדו"ח מדגיש את הצורך הדחוף להפנות את תשומת הלב לנכסי אמנות ותרבות באוספים פרטיים וסימן את הסוגייה כתחום חיוני שבו יש להתמקד בעתיד.

באירוע שנערך היום שודר נאום של מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן, אשר הודיע על תמיכה היסטורית של 22 מדינות במסמך המלצות לפעולה (Best Practices) להשבת נכסי אמנות ותרבות בהובלת מדינות עם שליחים לענייני שואה. תמיכה זו מבשרת על המסמך הממשלתי הראשון בנושא השבת רכוש מתקופת השואה שאושר זה קרוב ל-15 שנים. איל"ר מברך על תמיכה היסטורית זו ורואה בה צעד חשוב לקידום השבת נכסי אמנות ותרבות. מסמך ההמלצות לפעולה ישפר את עקרונות ועידת וושינגטון משנת 1998 בנושא השבת יצירות אמנות שנבזזו על ידי הנאצים.

"מבין מיליוני יצירות אמנות ונכסי תרבות שנגנבו על ידי הנאצים, אינספור חפצים עדיין לא הוחזרו לבעליהם. כיום, יותר מדי ממשלות, מוזיאונים, סוחרים, גלריות ויחידים עדיין מתנגדים למאמצי ההשבה… בשעה שהיורשים מתמודדים עם מחסומים משפטיים ופיננסיים ועם יריבים שמשאביהם עולים עשרות מונים על שלהם", אמר מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני ג. בלינקן. הוא הוסיף ואמר: "מחלקת המדינה גאה להודיע היום על המלצות לפעולה שיסייעו להתגבר על כמה ממכשולים אלה".

"דו"ח זה מדגיש את הצורך הקריטי בקידום השבת נכסי אמנות ותרבות", אמר גדעון טיילור, נשיא הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר). "השבת רכוש ממוסדות ציבוריים או מאנשים פרטיים לא רק מחזירה את מה שנלקח, זהו גם חיבור מחדש של משפחות וקהילות עם מורשתן.  ב-25 השנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית, אך עבודה רבה עוד לפנינו. לתמיכתן של 22 מדינות במסמך ההמלצות לפעולה יש חשיבות עצומה, מפני שהוא מתווה מפת דרכים לעתיד. אנו קוראים למדינות נוספות, וכן למוזיאונים, בתי מכירות פומביות, סוחרים ואספנים פרטיים להצטרף אלינו כדי להבטיח עשיית צדק ולוודא שהבעלים והיורשים החוקיים יתאחדו שוב עם אוצרות התרבות שלהם".

הדו"ח מצא כי ב-25 השנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בהשבת נכסי אמנות ותרבות, אך המלאכה עדיין מרובה. בין ההתפתחויות המרכזיות ניתן למנות:

  • במדינות רבות קיימים כיום תהליכי תביעות, אך מספר התיקים המטופלים והמקרים שמסתיימים בהשבת רכוש עדיין נמוך.
  • חמש מתוך 47 מדינות הקימו ועדות לענייני השבת רכוש כדי להקל על הגשת תביעות, אך ברובן המוחלט של המדינות עדיין אין ועדות כאלה.
  • חלה אמנם התקדמות בנוגע לאוספים ציבוריים, אך בכל הנוגע לפריטים שהיו בעבר בבעלות פרטית וכיום נמצאים בידיים פרטיות נרשמה התקדמות מועטה. יש עדיין עבודה רבה בכל הנוגע למחקר מוצאות, שקיפות של רשומות ומתן אפשרות להגשת תביעות על פריטים שנמצאים כיום בבעלות פרטית.

הדו"ח מציג דירוגים על פי הקריטריונים הבאים:

א) האם המדינה ערכה מחקר היסטורי בנושא, בין אם באמצעות ועדה היסטורית או בדרך אחרת;

ב) האם המדינה ערכה מחקר מוצאות על אוספיה;

ג) האם במדינה קיים תהליך תביעות, בין אם באמצעות ועדה לענייני השבת רכוש או בדרך אחרת;

ד) האם המדינה השיבה מספר משמעותי של נכסים.

על פי הקריטריונים לעיל:

  • שבע (7) מדינות רשמו התקדמות גדולה;
  • שלוש (3) מדינות רשמו התקדמות משמעותית;
  • שלוש עשרה (13) מדינות רשמו התקדמות מסוימת;
  • עשרים וארבע (24) מדינות רשמו התקדמות מועטה, או שלא נרשמה בהן התקדמות כלל.

לחצו כאן כדי לקרוא את תקציר המנהלים וכאן כדי לעיין בדו"ח המלא עם מידע לפי מדינה.

בתגובה לדו"ח העולמי, הגב' שרון (גלאטשטיין) זינגר, בת 62, מהעיר ניו יורק, שמשפחתה הגיעה מאדלני, הונגריה, הסבירה על חשיבות החזרת השופר שעבר בירושה במשפחתה. "השופר של סבי הוחבא בעליית גג בביתנו בהונגריה, לפני שמשפחתי נשלחה למחנות ריכוז ולמחנות עבודה שונים בתקופת השואה. הוא נראה לאחרונה בספרייה של העיירה. עבורנו, השופר הוא יותר מחפץ. הוא מגלם את ההיסטוריה המשפחתית ואת החיבור שלנו למורשת. על הונגריה לכבד את חובתה המוסרית ולאפשר החזרתו של פריט יקר מפז זה".

סטיוארט א. אייזנשטט, היועץ המיוחד של מזכיר המדינה לענייני שואה, הדגיש את חשיבות ההודעה היום ואמר כי "ההמלצות לפעולה שאושרו היום יסייעו ליישם הלכה למעשה את עקרונות וושינגטון, על בסיס יישומן     ב-25 השנים האחרונות. בדומה לעקרונות וושינגטון, מסמך ההמלצות לפעולה נוסח מתוך הבנה שיש מערכות משפט שונות וכי המדינות פועלות במסגרת החוקים שלהן. ההמלצות לפעולה אמנם אינן מחייבות מבחינה משפטית, אך הן חשובות מבחינה מוסרית, ובדומה לעקרונות וושינגטון, הן יקדמו את השבתן של יצירות אמנות".

"אנו קוראים למדינות נוספות להצטרף לארצות הברית ולתמוך בהמלצות לפעולה, שחוברו בשיתוף פעולה נמרץ של רשת בינלאומית של שליחים מיוחדים ונציגים לענייני שואה. ההמלצות לפעולה יעזרו ליישם את עקרונות וושינגטון ויעשו צדק עם ניצולי השואה ויורשיהם", אמרה אלן ג'רמיין, השליחה המיוחדת לענייני שואה במחלקת המדינה.

" דור ניצולי השואה הולך ופוחת, ושעון החול הולך ואוזל. הזמן לתקן עוולה היסטורית הוא כעת. עבורנו, ניצולי השואה, יצירות [אלה] הן חלק מהמורשת התרבותית שלנו, חלק מהחיים שלנו, חלק מהעבר שלנו. הן עדות דוממת לחייהם ולאהבותיהם של אנשים, משפחות וקהילות אשר נרצחו באכזריות ואשר את זיכרונם אנו נוצרים בלבנו", אמרה השגרירה קולט אביטל, ניצולת שואה ויו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל.

ד"ר ווסלי פישר, מנהל המחקר של איל"ר וועידת התביעות, הנחה דיון פאנל בנושא עתיד השבתן של יצירות אומנות, בהשתתפות מומחים מובילים בתחום. הדיון נועד לבחון אסטרטגיות ותובנות לקראת העתיד.

קישור לסרטון הווידאו ולדברים שנשא מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן ניתן למצוא כאן.

קישור למסמך ההמלצות לפעולה ניתן למצוא כאן.את הדו"ח "נכסי תרבות שנבזזו בתקופת השואה: סקירה עולמית עכשווית" ניתן למצוא כאן.

קישור לעקרונות וושינגטון ניתן למצוא כאן.

רקע

ב-3 בדצמבר 1998, 44 מדינות שהשתתפו בוועידת וושינגטון בנושא נכסים מתקופת השואה אישרו את עקרונות ועידת וושינגטון בנושא יצירות אמנות שנבזזו על ידי הנאצים. 47 מדינות אישרו את הצהרת טרזין משנת 2009 אשר כללה את עקרונות אלה. הדו"ח פורץ הדרך שפורסם במשותף על ידי איל"ר וועידת התביעות מסכם ומנתח עד כמה כל אחת מ-47 המדינות יישמה את העקרונות. כמו כן, כיום, במלאת 25 שנה לעקרונות ועידות וושינגטון, מדינות אישרו המלצות לפעולה שאינן מחייבות מבחינה משפטית אך חשובות מבחינה מוסרית. המסמך חובר יחד עם חברי רשת השליחים המיוחדים לענייני השואה, והוא מבהיר ומשפר את יישומם המעשי של עקרונות אלה.

הדוברים באירוע

בין הדוברים באירוע "25 שנים לעקרונות וושינגטון בנושא יצירות אמנות שנבזזו על ידי הנאצים: המלצות לפעולה ומבט אל העתיד": מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני ג. בלינקן (נאום בווידאו); השגריר (בדימוס) סטיוארט א. אייזנשטט, יועץ מיוחד לענייני שואה של מזכיר המדינה; שרה ג. בלומפילד, מנהלת, מוזיאון ארצות הברית לזכר השואה; גדעון טיילור, נשיא הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) והוועידה היהודית לתביעות חומריות כנגד גרמניה; אלן ג'רמיין, השליחה המיוחדת של מחלקת המדינה לענייני שואה; הלורד אריק פיקלס, השליח המיוחד של בריטניה לענייני שואה; קולט אביטל, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, ומיכאל הרצוג, שגריר ישראל בארצות הברית. בנוסף נערך דיון פאנל מעורר מחשבה על עתיד השבת יצירות אומנות, בהשתתפות מומחים מובילים בתחום, אשר בחן אסטרטגיות ותובנות לקראת העתיד.

# # #

For media inquiries please contact pr@wjro.org.il