קונצנזוס בינלאומי להשבת נכסים מתקופת השואה

הצהרת טרזין / הנחיות ונהלים מועדפים להשבת רכוש / ועידה לסקירת נכסי נדל"ן / המכון האירופי למורשת השואה (ESLI)

כיום יש קונצנזוס בינלאומי להשבת נכסים מתקופת השואה.

איל"ר (ארגון יהודי עולמי להשבת רכוש) היה שותף חשוב בוועידת נכסי תקופת השואה 2009 שנערכה בפראג, ובה הציג ניירות עבודה על נכסי נדל"ן קהילתיים ופרטיים, יודאיקה ואמנות, אשר הוחרמו בתקופת השואה. בתום ועידת פראג, אישרו 47 מדינות את הצהרת טרזין על נכסים מתקופת השואה ועל נושאים נלווים, שהכריזה על תכנית פעילויות המוכוונות להבטחת סיוע, פיצוי וזיכרון עבור קרבנות הרדיפה הנאצית.

ב-9 ביוני, 2010, תמכו 43 מדינות במסמך הנחיות ונהלים מועדפים להשבת נכסי נדל"ן שהופקעו או שנתפסו בידי הנאצים, הפשיסטים ומשתפי הפעולה עמם בתקופת השואה בשנים 1939–1945, כולל תקופת מלחמת העולם השנייה. איל"ר תמך באופן פעיל בפיתוח מסמך זה, המאשרר את הצהרת טרזין, מזהה עקרונות ומספק כללים מפורטים שיסייעו למדינות ליישם אותם ולהשיב את רכושן. כמו כן, המסמך עוסק בתהליכי התביעות.

בנובמבר 2012, השתתף איל"ר, יחד עם 39 מדינות הנציבות האירופית ועם ארגונים לא ממשלתיים, בוועידה בפראג לסקירת נכסי נדל"ן. המשתתפים אשררו את התחייבותם להצהרת טרזין ולמסמך ההנחיות והנהלים, ודנו בדרכים מעשיות לקדם השבת רכוש באירופה.

איל"ר תמך גם בפיתוח המכון האירופי למורשת השואה (אשר ייסד בשנת 2010 משרד החוץ של הרפובליקה הצ'כית, כפועל יוצא של הצהרת טרזין.

למידע נוסף על אודות ועידות, מסמכים וארגונים אלה, נא להיכנס לקישורים שבראש העמוד.