Latest News

"רכבת הולנד" (NS) מבקשת להכתיב לקהילה היהודית את הוקרת זכרם של 102,000 יהודים שנשלחו אל מותם

"רכבת הולנד" מתעלמת מהמלצת הוועדה שלה כי NS  תתייעץ עם הקהילה היהודית בנושא הביטוי הקולקטיבי – ומסרבת לכלול סיוע לניצולי שואה שסבלו בעקבות שילוחם ברכבות  NS או את הקהילה היהודית ההולנדית. נציגי הקהילה היהודית ההולנדית, ניצולי שואה וארגונים יהודיים ברחבי העולם, מביעים אכזבה ועצב עמוקים

(ניו יורק, ניו יורק) 26 ביוני, 2020:  מנכ"ל "רכבת הולנד" (NS) רוג'ר ואן בוקסטל, נפגש היום לראשונה עם נציגי הקהילה היהודית – שנה בדיוק לאחר שוועדה של חברת הרכבות פרסמה דו"ח הקורא  ל"רכבת הולנד" "לשקול, תוך התייעצות עם הארגונים הרלוונטים, מהלך של הכרה קולקטיבית" ב-102 אלף יהודי הולנד קורבנות השואה, שנספו במהלך הנסיעה ב"רכבת הולנד" למחנות או אחריה, ובכלל זה 20 אלף ילדים. אולם, במקום להתייעץ, ואן בוקסטל הודיע לקהילה היהודית כי חברת הרכבות כבר החליטה שהביטוי הקולקטיבי המלא יהיה הענקת  5 מיליון יורו לארבעה אתרי זיכרון הולנדים.

הארגונים היהודיים – צוות המו"מ המרכזי של היהודים (CJO ), הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) ואיגוד קורבנות הרדיפה הזכאים לפיצויים (VBV) – המייצגים יחדיו את האינטרסים של הקורבנות היהודים ההולנדים, הביעו אכזבה  ועצב עמוקים על כך ש"רכבת הולנד" החליטה להודיע על "ביטוי ההכרה הקולקטיבי" מבלי להתייעץ עם נציגי הקורבנות ומבלי לתרום לחיים היהודיים בהולנד.

לחברת הרכבות ההולנדית היסטוריה ארוכה של התעלמות מהקהילה היהודית . דרך הפעולה היום ממשיכה מדיניות זו, שבקהילה היהודית קיוו שהשתנתה לאחר שהחברה הגיעה להסכם, המעניק פיצויים לניצולים ולצאצאיהם, בעקבות התייעצות עם מר סאלו מולר ששרד את המשלוחים.

נשיא CJO, אדו ורדונר אמר, "במקום לעבוד יחד עם הקהילה היהודית על מנת להכיר בעבר ולהעניק 'ביטוי קולקטיבי של הכרה', 'רכבת הולנד' בחרה פעם נוספת לפעול תוך התעלמות מהקהילה היהודית שהוחרבה בשואה בסיוע חברת הרכבות ההולנדית. אנו קוראים ל'רכבת הולנד' לשקול שוב את החלטתה".

יו"ר  VBV פלורי נטר אמרה, "אין זה ראוי שכ-5,000 ניצולים וילדיהם קיבלו פיצוי בסכום של כ-40 מיליון יורו, בשעה שאל 102 אלף היהודים ההולנדים שנרצחו בשואה מתייחסים כהערת שוליים. 75 שנה לאחר שהקהילה היהודית בהולנד נחרבה, גם בסיוע פעילותה של 'רכבת הולנד', שוב זורים לנו מלח על הפצעים".

יו"ר הפעולות של איל"ר גדעון טיילור אמר, "הוועדה שהקימה 'רכבת הולנד' נתנה לה אפשרות , 75 שנה לאחר השואה, לעבוד יחד עם הקהילה היהודית על מנת לזכור את העבר, לתרום לחיי הקהילה היהודית בהולנד ולסייע לניצולי שואה הולנדים ברחבי העולם – אלו  שסבלם  הפיזי והנפשי רק הוחמר במגיפת הקורונה. חבל ש'רכבת הולנד' בחרה שלא לנצל את ההזדמנות שניתנה לה".

בנובמבר 2018 הודיעה "רכבת הולנד" כי תכין תוכנית לפצות את ניצולי השואה ומשפחותיהם , ששולחו אל מותם ברכבות של החברה. בינואר 2019, NS   הקימה "ועדה לפיצוי אישי לקורבנות השילוחים ב – NS במלחמת העולם השניה" , כדי שתמליץ על גודל ההטבות ומי יהיה זכאי לקבלן.   באוגוסט 2019 הודיעה "רכבת הולנד" שבמשך שנה (שהסתיימה ב-5 באוגוסט 2020) , ניצולי שואה הולנדים ובני זוגם/ילדיהם יכולים להגיש בקשה לפיצויים מחברת הרכבות, על חלקה בשילוח היהודים למחנות ההשמדה.

יותר מ-75 אחוז מיהודי הולנד שולחו למחנות ונרצחו בשואה, ורובם נשלחו   אל מותם ברכבות של "רכבת הולנד". הנאצים הסיעו   את היהודים למחנה המעבר ווסטרבורק ברכבות של "רכבת הולנד". כ-107 אלף יהודים, בהם אנה פרנק ומשפחתה, הועברו לווסטרבורק לפני ששולחו למחנות הריכוז וההשמדה, בהם אושוויץ, ווכט, אמספורט וסוביבור. רק 5,200 מתוכם שרדו.

בין הנרצחים היו גם כ- 20 אלף ילדים, שהועברו במהלך המלחמה למחנות השמדה ונרצחו כמעט מיד בתאי הגזים.

רק כ-30 אלף יהודים מבין 140 אלף שחיו בהולנד בתחילת מלחמת העולם השניה, שרדו את המלחמה. מדובר באחוז הגבוה ביותר של יהודים ממדינה אירופית שנרצחו בשואה, למעט פולין. כיום חיים בהולנד בין 41 ל-45 אלף  יהודים.

לפניות תקשורת אנא צרו קשר עם  pr@wjro.org.il

For media inquiries please contact pr@wjro.org.il