Latest News

ארה"ב: באירופה ממשיכים להתחמק מפיצוי ניצולי שואה

דו"ח פורץ דרך של מחלקת המדינה האמריקאית שפורסם היום מגלה שמדינות רבות באירופה לא עמדו בהתחייבותן בנושא # בארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) אמרו בתגובה לדו"ח ש"אפילו בימים קשים אלה, מדינות צריכות למלא אחר התחייבותן ולתת מענה לעוולות החומריות מתקופת השואה, כאשר  עדיין נותרו ניצולים בחיים" # ניצולה בת 85 מפולין: "מקווה שבעקבות הדו"ח, בוורשה סוף סוף יפעלו"

מדינות אירופיות רבות לא עמדו בהתחייבותן לפצות ניצולי שואה וקהילות יהודיות, שרכושם נגזל במלחמת העולם השנייה. כך מגלה דו"ח אמריקאי רשמי, שפורסם היום.

מדובר בדו"ח מקיף וראשון מסוגו של מחלקת המדינה האמריקאית, העוסק במצב השבת הרכוש מתקופת השואה.

הדו"ח התקדימי נמסר לקונגרס על ידי מחלקת המדינה, כפי שנדרש ב- Just Act ("צדק היום לניצולים שלא פוצו"), חוק שאושר פה אחד על ידי שני בתי הקונגרס ושנשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם עליו במאי 2018.

הדו"ח בוחן האם מדינות שחתמו ב-2009 על אמנת טרזין, אכן עומדות בהתחייבותן לקדם חוקים שיסייעו לניצולי שואה וקהילות יהודיות לאתר את רכושם ולתבוע את החזרתם.

"כפי שהדו"ח קובע, ניצולים וקהילות יהודיות ממשיכים לחכות לעשיית צדק בעקבות גזל רכושם", אמר גדעון טיילור, יו"ר הפעולות של איל"ר. "אפילו בימים קשים אלה, מדינות צריכות למלא אחר התחייבותן ולתת מענה לעוולות החומריות מתקופת השואה, כאשר עדיין נותרו ניצולים בחיים".

"בעיצומה של מגפת הקורונה, יש לעשות הכל כדי לדאוג לניצולי שואה פגיעים, שרבים מהם חיים מהכנסה זעומה ושבריאותם רופפת", הוסיף טיילור. "אנו גאים בעבודה שהארגונים השותפים באיל"ר שלנו עושים בשטח מדי יום כדי לסייע לניצולי שואה ונזקקים אחרים בזמן משבר זה".

"הדו"ח מהווה הצהרת תמיכה חזקה מצד הממשל האמריקאי בניצולים ובמאמציהם להביא לעשיית צדק", סיכם טיילור. "ברצוננו להודות לנשיא  טראמפ, לשני בתי הקונגרס וליוזמי החוק, הסנאטורים בולדווין ורוביו, ציר הקונגרס לשעבר קראולי והציר  סמית' על תמיכתם בנושא".

בתגובה לפרסום הדו"ח, אמרה לאה עברון, ניצולת שואה מפולין בת 85, המתגוררת בניו יורק: "למשפחתי היה מפעל ובניין מגורים, שהוחרם בידי הנאצים ושותפיהם. הרכוש הזה הוא הקשר היחיד שלי לילדותי ולעבר המשפחתי. כעת, לאחר שהדו"ח של מחלקת המדינה מצביע על כך שפולין לא עמדה בהבטחות שנתנה לי ולניצולים אחרים, אני מקווה שבוורשה סוף סוף יעשו את הדבר הנכון".

לקראת פרסום הדו"ח, אמר מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו: "זמן רב חלף ויש צורך בפעולה דחופה. כאשר אנו מציינים 75 שנה לסיום השואה, תופעת ביזת ההמונים שביצעו הנאצים בתקופת השואה, נותרה במקומות רבים מדי ללא פיתרון. בהתחשב בגילם המתקדם של ניצולי השואה, שרבים מהם חיים בעוני, ממצאי דו"ח זה משמשים תזכורת לכך שמדינות צריכות לפעול, ובדחיפות רבה יותר, כדי להשיב או לפצות על הרכוש שנגזל מקורבנות השואה ומקורבנות אחרים של רדיפות הנאצים. זכותם של כל קורבנות המשטר הנאצי לחיות את שארית חייהם בכבוד".

פומפאו הוסיף כי "כאשר הנשיא טראמפ חתם על הצו המנהלי למאבק באנטישמיות בדצמבר 2019, הוא גם הדגיש את החשיבות של 'חיזוק מאמצי ההשבה', העומדים בבסיס הצהרת טרזין. אני גאה במאמצים המתמשכים של מחלקת המדינה, לעודד מדינות לעמוד ביעדים ובהתחייבויות שנטלו על עצמן, כאשר הן אימצו את הצהרת טרזין ולספק מידה  של צדק, גם אם באיחור, לניצולי השואה, למשפחותיהם ולקהילות יהודיות שנהרסו בשואה. כמזכיר המדינה אמשיך להציב מאמץ הזה בראש סדר העדיפויות".

קישור לדוח מצורף כאן.

קישור לממצאים העיקריים של הדו"ח מצורפים כאן.

מידע חשוב מוועידת התביעות אודות תמיכה בניצולי שואה במהלך מגפת הקורונה מצורף כאן.

For media inquiries please contact pr@wjro.org.il