Latest News

אישי ציבור מהארץ והעולם קוראים לממשלות אירופה להשיב את הרכוש שנגזל מהיהודים בשואה

גילה אלמגור וחיים גורי, הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן והמשפטן הנודע אלן דרשוביץ תומכים בעצומה הדורשת להשיב את הרכוש שנגזל * ההערכה היא כי מדובר במאות אלפי נכסי נדל"ן, פרטיים וקהילתיים, במזרח אירופה, שהיו שייכים ליהודים ערב השואה * השבתם תאפשר לרבים מניצולי השואה לחיות את שנותיהם הנותרות בכבוד * "הדורות הבאים חייבים להמשיך את מאמצינו להשיב את מה שהנאצים והממשלות הקומוניסטיות אחריהם, לקחו מאיתנו שלא בצדק", אומר הניצול יהודה אברון

אישי ציבור ידועים מהארץ ומהעולם קוראים לחתום על עצומה  באתר change.org שנועדה ללחוץ על ממשלות אירופה לזרז את הליכי השבת הרכוש שנגזל מהיהודים במהלך השואה. הקמפיין, שאותו יזם הארגון היהודי להשבת רכוש (איל"ר) נועד לעורר מודעות לנושא.

כיום מוערך מספר ניצולי השואה בכ-500,000 איש בכל לעולם, כאשר רבים מהם חיים בעוני. ההערכה היא כי מדובר במאות אלפי נכסי נדל"ן, פרטיים וקהילתיים, שהיו שייכים ליהודים ערב השואה. ממשלות אירופיות רבות לא עמדו בהתחייבויותיהן לעשות צדק עם הניצולים האלו ועם משפחותיהם בעקבות גניבת רכושם. השבת רכושם או הענקת פיצוי על הרכוש שנגנב מהם יאפשרו לרבים מהם לחיות את שנותיהם הנותרות בכבוד, וליורשיהם לזכות במידת צדק על הפשעים שבוצעו נגד הדורות הקודמים.

הקמפיין נתמך בפייסבוק ובטוויטר (תחת ההאשטאג #HolocaustJustice) על ידי כמה אישים ישראלים מרכזיים התומכים בקמפיין כוללים את השחקניות גילה אלמגור וליא קניג, את שר הביטחון לשעבר משה ארנס, את ראשי המוסד לשעבר אפרים הלוי ודני יתום, את הזמר דוד ד'אור, את המשורר חיים גורי ואת הסופרת נאוה סמל.

בין האישים היהודים הנודעים  שהתגייסו למען הקמפיין, הסנאטור לשעבר ג'ו ליברמן והדסה ליברמן, המשפטן והסופר הפרופ' אלן דרשוביץ', שר החוץ לשעבר של בריטניה דיוויד מיליבנד וכן, השחקן ג'וש מלינה ("סקנדל", "הבית הלבן").

העצומה מיועדת לראשי 47 המדינות אשר אישרו את הצהרת טרזין משנת 2009 אודות נכסים מתקופת השואה .

"שבעה עשורים אחרי השואה, הגיע הזמן לעשות צדק עם הניצולים ובני משפחותיהם ולהחזיר להם את רכושם שנגזל מהם. אנו מעודדים את ממשלות אירופה ליישב עניינים אלו עכשיו כדי שניצולי שואה יוכלו לחיות בכבוד וכדי לשמר ולהחיות מחדש קהילות יהודיות באירופה", ציינה מזכ"ל איל"ר, השגרירה, קולט אביטל.

בסרטון שהועלה באתר איל”ר, אמר שחקן הקולנוע ג'וש מלינה: "ביחד עם איל”ר, אני מבקש שתצטרף לקריאה לפעולה עבור ניצולים אלו ויורשיהם. לא נשארו יותר מדי ניצולים, ורבים מהם בשנות השמונים לחייהם. לכן, זה באמת תלוי בנו, בדור הצעיר, ועלינו לפעול כדי לתקן את העוול ההיסטורי".

הקמפיין נתמך על ידי למעלה מ-30 ארגונים יהודיים גדולים ברחבי העולם, אשר רשומים באתר איל"ר.

הצהרת טרזין אושרה על ידי 47 מדינות ובה הודעה על תוכניות פעולה שמטרתן היא לוודא פיצוי זיכרון ומתן עזרה עבור קורבנות הרדיפה הנאצית. המדינות המשתתפות הדגישו את החשיבות של מתן פיצוי לנכסי נדל"ן, קהילתיים ופרטיים. עם זאת, נכון להיום, במספר רב של מדינות אין חוקים המספקים השבת רכוש או פיצוי, במדינות שבהן קיימים חוקים כאלו, הם לרוב מדירים, ותהליכי השבת הרכוש שנוצרו הינם איטיים ואינם הוגנים.

"זהו מאמץ שנועד להביא את הקמפיין לצדק היסטורי לרשתות החברתיות. אנחנו מבקשים מהדור הצעיר לפרסם בפייסבוק ולצייץ בטוויטר כדי לדרבן את חבריהם לחתום על העצומה ולהצטרף למאמץ הזה על מנת  לעזור לניצולי שואה", אמר גדעון טיילור, יושב ראש ועדת התפעול של איל”ר.

"אני מבקש מהדורות שנולדו לאחר השואה להתחייב להמשיך את המאבק שהתחילו בני דורי" אמר ניצול השואה יהודה אברון. "דורות ההמשך חייבים להמשיך את מאמצינו להשיב את מה שהנאצים וכן, הממשלות הקומוניסטיות שבאו אחריהם, לקחו מאיתנו שלא בצדק".

For media inquiries please contact pr@wjro.org.il