פעילות איל"ר בקרואטיהCroatia

 

נושאים קשורים

רקע על אודות השבת רכוש במדינות יוגוסלביה לשעבר

ב-1996 חוקקה קרואטיה את החוק להשבת / למתן פיצוי עבור נכסים אשר הופקעו בתקופת השלטון הקומוניסטי ביוגוסלביה (תוקן ב-2002), אשר נועד לתת

בית הכנסת ברייקה

בית הכנסת ברייקה

מענה לסוגיית השבתם של נכסי דלא ניידי קהילתיים ופרטיים. ההליכים להגשת תביעות להשבת רכוש אשר נקבעו על פי החוק פועלים באטיות יוצאת מן הכלל, והופכים את השבתם של נכסים פרטיים אשר נמצאו בבעלותם של יהודים או את קבלת הפיצוי בגינם לבלתי אפשריים. כ-40,000 יהודים התגוררו לפני השואה באזורים שהם כיום קרואטיה, ואילו כיום מתגוררים בהם כ-1,700 יהודים (אשר למעלה ממחציתם מתגוררים בזאגרב).

נכסים קהילתיים

הקהילות היהודיות ברפובליקה של קרואטיה הגישו תביעות בגין 135 נכסים קהילתיים על פי החוק להשבת / למתן פיצוי עבור נכסים אשר הופקעו בתקופת השלטון הקומוניסטי ביוגוסלביה (1996, תוקן ב-2002), אולם מספר מצומצם בלבד של נכסים אשר אינם בתי עלמין הושבו לבעליהם. בדצמבר 2014 נקטה הממשלה צעד אשר התבקש מזה זמן רב, והחלה בהענקת נכסים חלופיים במסגרת של פיצויים חלקיים עבור נכסים אשר נמצאו בבעלות החברה קדישא לפני השואה.

בית הכנסת בדוברובניק

בית הכנסת בדוברובניק

נכסים פרטיים

ההליך להשבתם של נכסים פרטיים סובל מכמה בעיות, ביניהן:

  • החוק אינו חל על נכסים אשר הוחרמו לפני מאי
  • מוענק פיצוי חלקי בלבד (ביחס הפוך לערכו של הנכס) באגרות חוב ממשלתיות לתקופה של 20 שנה, ולא מוענק כל תשלום עבור מבנים שנהרסו.
  • על התובעים להיות אזרחים קרואטים או אזרחים של מדינה החתומה על אמנה הדדית עם קרואטיה.

נכסים ללא יורשים

בקרואטיה לא קיים כל חוק להשבתם של נכסים מוחרמים אשר אין להם יורשים.

הודעות לעיתונות וחדשות בנושא

WJRO Helps to Secure Property Restitution For Croatian Jewish Community

Croatia giving Zagreb Jews $4 million property in Holocaust restitution